Először is a fal állaga attól tovább romlik, hogy nem látjuk. Másodsorban pedig az újravakolás csupán időleges megoldás, idővel kérlelhetetlenül újra meg fognak jelenni a nedves foltok és a salétrom. A fal nedvesedését tehát nem eltakarni kell, hanem megszüntetni. Ehhez mindenekelőtt vizsgáljuk meg, honnan és milyen.
A tél és a hideg idő kezdetével, a házak zöménél valamilyen kicsi formában is, de általában jelentkezik a penész. Ezt vagy beismerik, vagy nem, a helyzeten nem változtat. De miért vizesedik és penészesedik a fal ? Sokan erre azt válaszolják, hogy akiknél penész van, ők nem szellőztetnek eleget. A valós ok a fizikában van!
A fal szigetelése történhet kívülről, szinte beburkolva az egész épületet. Ebben az esetben ügyelni kell arra, hogy a hőhidakat és a kapcsolódó szerkezetet is megfelelően szigeteljük, mivel azoknál a hőhidaknál, ahol eddig semmilyen penészesedés, páralecsapódás nem jelentkezett, előfordulhat, hogy a ház. Az a problémánk hogy vizesedik a fal alulról a fürdőszoba és wc mögött ( a kettő egymás mellett van). Először azt hittük hogy a fal és a szigetelés hibája, mert felszivja a vizet, de sajnos valószinűbbnek tartjuk hogy valami a fürdőből szivárog.
Fórum, tapasztalatok, kérdések, válaszok. Míg ha a zuhanytálca oldala eltér a függőlegestől, a tálcát nem lehet szorosan rés mentesen a fal mellé tolni. Ugyan ez történik, ha a falak nincsenek derékszögben. A keletkezett rést ugyan igyekeznek eltömíteni szilikonnal, ám ez vagy nagyon rondán sikeredik, vagy a tömítés tartósságával van a gon vagy épp mindkettő is sűrűn előfordul. A nedves fal okozta problémák egy háznál súlyosak.
Fontos bármilyen beavatkozás előtt tisztázni miért nedves a fal és milyen fal szerkezete van az épületnek. Az Ön teljes tisztánlátása érdekében, a korrekt megoldáshoz, az árajánlathoz elengedhetetlen, egy nedvesség diagnosztikai vizsgálat, egy épületfelmérés. Déli fekvésű a szoba, és ez a leghidegebb része a lakásnak, és picit a plafon is penészedik. Tegnap kihúztuk a franciágyat és mögötte tiszta víz volt a parketta, már majdnem penészedésnek indult. Miért kell harcolni a vizesedés ellen?
A talajvíz nincs állandóan jelen, ha visszahúzódik otthagyja a magával hozott sókat, melyek kristályosodva tágulnak,s az így létrejött nagy nyomásnak nem állhat ellen festék, vakolat,tégla, vályog, vertfal, beton, műkő, semmilyen lábazat. A vizes fal nem csak esztétikai szempontból jelent gondot, nem csak azért kell aggódnunk, hogy a lepergő festék vagy a leváló tapéta miatt ismét látókörünkbe kerül a lakásfelújítás. Ha jól megfigyeljük a jelenséget, akkor látható, hogy két fő területen szokott jelentkezni a penész. Egy apró, de fontos részlet elronthatja a teraszon töltött időt.
Most sok időt töltünk az erkélyen, teraszon, és ha éppen felújítás előtt állunk, természetes kívánság, hogy. Az épületfelmérések során gyakran szembesülök ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel. Honnan és hogyan is kerül a víz, a nedvesség a falba? Végleges megoldás a párás ablak és a penész ellen. A jól szigetelt épületekben, lakásban felgyülemlő pára és szennyező anyag nem tud eltávozni a helyiségekből, amely a párásodás, penészedés és rossz minőségű levegő problémájához vezet.
Napjainkban a vályognak reneszánsza van a tehetősebb rétegek körében is – míg korábban kifejezetten a szegénység jele volt. Nemcsak a parasztromantika felerősödése, de az energiatudatosság miatt is fontossá vált a vályogépítészet. Vizesedik a lábazat? Mit tehetünk házunk védelmében?
Cikksorozatunk második részében olvashattok róla, hogy milyen technológiák használhatóak házatok utólagos vízszigetelésekor.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.