2016. január 25., hétfő

Magas kőris

A fajok tartalmaz Magas kőris témájú rendszertani információt. A média Commons tartalmaz Magas kőris témájú médiaállományokat és Magas kőris témájú kategóriát. A magas kőris (Fraxinus excelsior) – amint ezt neve (excelsior, vagyis kimagasló) is mutatja – az olajfafélék családjának legmagasabbra növő faja. A korábbi évszázadokban a kőris fáját a friss sebek kezelésére használták.


A levelek nedve felért a kígyóméreggel. A fiatal hajtások párlata állítólag a kézremegést és a fülgyulladást megszünteti.

A Rajna völgyében Vigil napján kőrisvesszőt vágnak. A nagypénteken vágott kőrisvessző elmulasztja a köszvényt. A Szigetközben a magas kőris helyettesíti. A Kárpát-medencén túl előretört a Bécsi-és a Morva-medencébe, sőt, Kárpát-Ukrajnába is. A hazai keményfaligetek jellemző elegyfája.


Törzse karcsú, egyenes, lombozata laza, koronája nagy. Lombozatát zöld színű, összetett levelek alkotják. Jó adottságai, várostűrő és sótűrő képessége miatt, gyakran használják utak, városok fásítására, persze.

Magas -Bakony kör szintrajza A magyarországi csúcstámadások közül ez az egyik kedvencem, már ami az út környezetét és a hangulatot illeti. A 1km-es út (felfelé ennyi) kb. A virágos kőris , más néven mannakőris (Fraxinus ornus) az olajfafélék családjába tartozó lombhullató fafaj. A „virágos kőris ” nevet azért kapta, mert virágainak – a magas kőristől eltérően – sziromlevelei is vannak. Jellegzetessége a kehely és a párta hiánya, a levélkék hosszúkás-lándzsás alakúak, a szélük csipkézett, az összetett levélen általában 9-levélke található.


A kőris (Fraxinus) az ajakosvirágúak (Lamiales) rendjébe, az olajfafélék (Oleaceae) családjába tartozó növénynemzetség mintegy fajjal. A kőris közepesen nagyra növő fafaj, amelynek különböző alfajai túlnyomórészt lombhullatóak, ám néhány alfaja, mely a szubtrópusi éghajlati övezetben honos, örökzöld növénynek számít. A magas kőris – amint ezt neve is mutatja – az olajfafélék családjának legmagasabbra növő faja.


Magas kőris (Fraxinus excelsior) Egész Európába és Kis-Ázsiában elterjedt, Magyarországon a leggyakoribb kőrisfaj. Minden területén megtaláljuk az országnak. Kedveli a mély, levegős, tápanyagokban gazdag talajokat, ahol többletvízhez tud jutni, de megél a szárazabb, meszes talajokon is, valamint a köves. Allergén növények Dísznövények ‎ Ehető növények Élvezeti növények Fák Festőnövények Fűszerek Gabonák Ehető gombák Gyógygombák Gyógynövény lista Növények gyógyhatása Gyógyteák Illóolajok Zsíros olajok Gyomn.


Röviden: Ön egy kertészeti tananyag elsajátítását elősegítő növényismereti bemutató videót. A gömbkőris (Fraxinus ornus ‘Mecsek’) bemutatása, gondozása A gömbkőris (Fraxinus ornus ‘Mecsek’) kb. Díszítőértékét szabályos koronája, májusban nyíló, fehér, illatos bugás virágai, valamint őszi narancssárga, és lilás-piros lombszíne adja. Kőris -hegyi kilátó.


A hegy az azt borító kőriserdőről kapta a nevét.

Eredeti termőhelyén a smaragd kőris kéregrontó (Agrilus planipennis) erőteljesen károsítja. Az első években gyorsan nő, de csak a sok tápanyagot tartalmazó talajokon. Gyorsan felújul, ezért a Magyarországon őshonos kőrisfajoktól eltérően alatta a talaj nem gyomosodik el.


Természetes módon még a szikes talajokon is jól felújul.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.

Népszerű bejegyzések